W marcu założyłem działalność gospodarczą KIELMAS.COM Kielmas Jarosław. W związku z tym potrzebowałem konta firmowego (ogólnie nie jest to wymóg, ale lepiej żeby Urząd Skarbowy miał wgląd w specjalnie załozone konto firmowe). Musiałem zatem wybrać bank, który oferuje dla mnie najlepsze rozwiązanie. Posłuchałem się Mateusza, który podsunął mi AliorBank. Zapoznałem się z ofertą tego banku.

Bank ten oferuje dwa typy kont: rachunek zarabiający oraz rachunek efektywny. Różnica pomiędzy nimi jest zasadnicza.

Rachunek efektywny:

 • bezpłatne otwarcie rachunku, jedną opłatę za produkty i usługi wchodzące w skład rachunku;
 • bezpłatne wydanie karty debetowej MasterCard Business z darmowym programem antywirusowym dla każdego właściciela i wspólnika;
 • bezpłatne przelewy i wpłaty gotówkowe w ramach limitu;
 • elastyczne lokowanie środków na wysoko oprocentowanym Rachunku Lokacyjnym;
 • obsługa przez indywidualnego Bankiera w oddziale;
 • możliwość wykonywania transakcji i składania dyspozycji w każdym oddziale Alior Banku;
 • bezpłatny dostęp i korzystanie z Bankowości Internetowej oraz Telefonicznej;
 • Opłata za prowadzenie konto: 30 zl miesiąc.

Rachunek zarabiający:

 • pieniądze – i to dosłownie, ponieważ co miesiąc możesz otrzymywać od nas premię;
 • bezpłatne prowadzenie rachunku – na zawsze i niezależnie od wysokości Twojego salda;
 • aż 10 bezpłatnych przelewów internetowych w miesiącu;
 • kartę debetową MasterCard Business z darmowym programem antywirusowym, gwarantującą Ci stały dostęp do środków na rachunku;
 • możliwość zarządzania firmą 24 godziny na dobę dzięki Bankowości Internetowej i Telefonicznej;
 • możliwość złożenia wniosku o założenie rachunku przez Internet albo w naszym oddziale;
 • jeśli chcesz, przyjedziemy do Ciebie – umów się z nami tam, gdzie Ci wygodnie, w dowolnym terminie.
 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł miesięcznie.

Ten drugi typ konta idealnie się nadaje dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Dodatkowo jak sama nazwa mówi jest to rachunek zarabiający, ponieważ za każdy miesiąc, w którym Twoje średnie miesięczne saldo na rachunku wyniosło 9 000 zł i więcej, wypłacają Ci 50 zł.

Czyli nastawiłem się na rachunek zarabiający. Miałem 1 dzień na założenie konta, ponieważ nr rachuneku potrzebny mi był do umowy o współpracę. W oddziale banku, po pracy, byłem ok 16:45 i ustawiłem sie w kolejce, ponieważ bankierka, zajmująca się obsługą DG własnie miała innych klientów, ale kazała poczekać. Ok 17:10, gdy już przysypiałem i byłem zmęczony po ciężkim dniu w pracy, pani zawołała mnie do swojego biura. Powiedziałem, że chciałbym założyć rachunek zarabiajacy. Ona na to, czy będą dokonywane przelewy zagraniczne. Odpowiedziałem, że nie. Zapytała się czy to nowa DG. Odpowiedziałem tak. Ona na to, że niestety nie mogę skorzystać z tej oferty. Moja działalność się nie kwalifikuje na ten typ konta, oferując tym samym rachunek zarabiający. Zaznaczam, że nie wiele juz kontaktowałem i z jej argumentacji dotyczącej niemożności skorzystania z rachunku zarabiającego przez moją firmę nie wiele zrozumiałem. Ale byłem w kropce, ponieważ było juz za późno aby udać sie do innego oddziału, a ja potrzebowałem nr rachunku. Zgodziłem się na rachunek efektywny.

Po jakimś czasie wszedłem ponownie na stronie z ofertami AliorBanku, aby przekonać się dlaczego nie mogłem założyć rachunku zarabiającego. Nie odnalazłem przeciwskazań. Zadzwoniłem więc na infolinię (19 502).  Tam się zdziwili, że pani obsługująca nie zgodziła się na rachunek zarabiający, ponieważ jestem ksiązkowym przykładem klienta, dla którego kierowany jest ten typ konta. Dodatkowo byłem w innym oddziale tego banku w Gdańsku i tam powiedzieli mi to samo.

Kilka dni później, wypoczęty i ze świeżym umysłem, pojechałem znowu do tego oddziału. Na miejscu spotkałem znowu pania bankier, która zajmowała sie wtedy moim przypadkiem. Zapytałem się dlaczego nie chciała załozyć mi RZ. I wtedy wyszło szydło z worka. Powiedziała mi, że za dużo ludzi rzuciło się na ten typ konta, w wyniku czego bank nie ma na czym zarabiać. Zapytałem się ponownie  dlaczego to nadal oferują, dopiero co widziałem reklamę w tv AliorBanku z RZ. Ona na to: nasz oddział nie będzie miał korzyści, z tego że otworzymy Panu RZ. Zaskoczyłem się 🙂 Chciałem rozmawiać z kierownikiem, jednak był na urlopie, ale pani bankier obiecała, że przekaże jej informacje i pani kierownik do mnie zadzwoni w nast. tygodniu w poniedziałek. W między czasie pobrano mi z konta 30 zł opłaty z prowadzenie rachunku. W poniedziałek nikt nie dzwonił, we wtorek nikt nie dzwonił, w środę nikt nie dzwonił. W czwartek natomiast uzyskałem telefon, do kierownika  tego oddziała, z infolinii. Dzwonię i wyjasniam sprawę. Pani kierownik zaskoczona, obiecała, że zapozna się z moim przypadkiem i że da znać. Dzień póżniej otrzymałem info, że mogę przyjechać do oddziału i zmienić typ rachunku – za zmianę typu konta opłata wynosi 20 zł.

Dziwne, bo w panelu nadal wyświetla się typ konta:  rachunek efektywny, ale nie pobiera już opłaty.

Aby otrzymać to co chciałem na początku musiałem wydać 50 zł, wykonac z 5 telefonów, 4 razy jechać do oddziału banku oraz co najważniejsze tracić czas.

Obecnie jestem zadowolony z tego banku. W końcu nic nie płacę, za prowadzenie konta firmowego.

Jednak wpis powstał jako przestroga. Jeśli masz jakąś sprawę do załatwienia czy to w banku, urzędzie albo innej ważnej instytucji, PAMIĘTAJ!, idź tam wypoczęty i świeży, bo w przeciwnym wypadku wcisną Tobie bubel 🙂