W środę, 28 kwietnia 2010 na wydziale MFI UG odbył się wykład zatytułowany „Critical testing process”, który wygłosił pan Wojciech Jaszcz – Dyrektor Departamentu Zapewnienia Jakości, Wdrożeń i Analiz w firmie Acxiom

Mimo konkretnych korków na obwodnicy, spowodowanych naprawą nawierzchni (przynajmniej 3 zwężenia drogi na odcinku 10 km – seek!) udało mi się dojechać na czas.  Razem z matipl tworzyliśmy niewielką grupę słuchaczy.

Temat bardzo ciekawy i na pewno nie został wyczerpany w ciągu półtorej godziny  – został raczej wprowadzony. Pan Wojtek  na wstępie przedstawił 12 fundamentalnych zasad testowania aplikacji. W ich skład wchodzi m.in. Plan, Prepare, Perform, Perfect, Develop team … (niestety tylko tyle udało mi się zapamiętać). Każde z tych zasad zostało omówione na konkretnym przykładzie, co dodatkowo ułatowiło zrozumienie tematu.

Podejście pana Wojtka do tematu było czysto praktyczne, a tym samym w małym stopniu  teoretyczne i oparte o problemy, jakie napotkał pracując w zawodzie. Abstrahując od tematu – takie wykłady na studiach z pewnością zaciekawiły by niejednego studenta, który wyniósł by przynajmniej częsciowe wyobrażenie nt. problemów  i sposobów ich rozwiązywania w przyszłej karierze.

Wykład bardzo mi się podobał. Dzięki niemu zdałem sobie sprawę, jak ważne są testy aplikacji i jak bardzo kosztowne jest zaniedbanie testowania przed wydaniem release (mowa tu np.  o około 60 miliardach dolarów rocznie, jakie wydawane są przez amerykańskie firmy, których soft okazał się trefny).  Zdałem sobie także sprawę, że większość projektów, w których uczestniczyłem nie została przetestowana tak, jak powinna być.

Podobało mi się także stwierdzenie wypowiedziane przez pana Wojtka – „o testy jednostkowe dba programista i musi je wykonać. Koniec, Kropka!! „. Także, nie bez powodu, w przyborniku matipl znalazła się pozycja PHPUnit.

Wykład bardzo ciekawy, udany, dużo się dowiedziałem i już czekam na kolejne tego typu spotkania.